


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 10.36 mm |
| Width | 4.9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 16.07 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 20 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 37 W |
| Power Dissipation | 94 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.135 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Rds On Max | 94 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Turn-Off Delay Time | 75 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 120 ns |
| Rise Time | 230 ns |
| Gate Charge | 48 nC |
| Drain to Source Resistance | 77 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 250 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 7917
Distributors
pcbx
Unit Price$2.00190
Ext.Price$2.00190
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.00190 | $2.00190 |
| 10 | $1.58833 | $15.88330 |
| 25 | $1.26020 | $31.50500 |
| 50 | $0.99986 | $49.99300 |
| 100 | $0.90275 | $90.27500 |
| 300 | $0.81310 | $243.93000 |
| 500 | $0.73235 | $366.17500 |
| 1000 | $0.67761 | $677.61000 |
| 3000 | $0.65105 | $1953.15000 |
| 5000 | $0.62554 | $3127.70000 |
